Zasady prawidłowego siewu kukurydzy dla osiągnięcia wysokiego plonu
Uzyskanie wysokiego plonu kukurydzy wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad dotyczących przygotowania gleby, terminu siewu, wyboru odpowiednich odmian oraz stosowania właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej omówiono najważniejsze aspekty.
Przygotowanie stanowiska pod siew kukurydzy
Cała procedura zasiewów zaczyna się od przygotowania stanowiska. W zależności od charakterystyki gospodarstwa, kukurydzę można siać w technologii orkowej, uproszczonej oraz metodą strip-till. Gleba powinna być dobrze spulchniona i oczyszczona z resztek roślinnych oraz chwastów. Rekomendujemy dobre spulchnienie wierzchniej warstwy gleby do głębokości umiejscowienia ziarniaka, natomiast warstwa pod ziarniakiem powinna być w strukturze umożliwiającej prawidłowy podsiąk kapilarny, ale na tyle luźna, aby umożliwić prawidłowy rozwój systemu korzeniowego młodej rośliny. Kukurydza jest rośliną sianą w małej obsadzie, a wszelkie uproszczenia uprawowe mogą znacząco ograniczyć polową zdolność kiełkowania roślin. Zdecydowanie unikamy orki wiosennej oraz sprężynujących elementów roboczych, a do prawidłowego przygotowania gleby używamy agregatów z sekcjami, spulchniającymi warstwę siewną i zagęszczającymi głębszą warstwę gleby.
Termin siewu i temperatura gleby
Optymalny termin siewu kukurydzy zależy od temperatury gleby, która powinna wynosić co najmniej 8-10°C. Należy tutaj podkreślić, że jest to średnia temperatura dobowa. Należy ją mierzyć kilkakrotnie w ciągu dnia tak, aby uzyskać wymierny wynik pomiaru dokonujemy na planowanej głębokości siewu. Bardzo ważnym elementem jest prognoza pogody na najbliższe kilka dni po siewie. Jeśli są zapowiadane spadki temperatury bądź ulewne deszcze, które mogą bardzo wychłodzić glebę, należy zaniechać siewu. Podpowiedzi co do wygrzania gleby udzielają także rośliny wskaźnikowe, np. mniszek lekarski, czeremcha. Zaawansowany proces kwitnienia daje znak, że niebawem gleba osiągnie pożądaną temperaturę dla siewu kukurydzy. Wieloletnie doświadczenia i praktyka pokazują, że w Polsce, w zależności od rejonu, najlepszym okresem jest druga i trzecia dekada kwietnia oraz początek maja. W ostatnich latach terminy te ulegają modyfikacjom ze względu na anomalie pogodowe, dlatego kalendarz nie powinien być najważniejszym elementem do wyznaczania daty siewu. Ważne jest, aby unikać siewu w okresie, gdy istnieje ryzyko przymrozków oraz znacznych wahań temperatury. Takie warunki mogą zakłócić proces kiełkowania i rozwoju początkowego. Efektem końcowym jest często deformacja liścia zarodkowego i ubytki w obsadzie na hektar. Długo utrzymujące się niekorzystne warunki termiczne gleby po siewie kukurydzy powodują wzmożone infekcje chorobami odglebowymi, takimi jak fuzariozy i zgnilizna korzeni, co w konsekwencji powoduje obniżenie obsady i spadek plonu. Jeśli plantacja przetrwa w pełnej obsadzie po epizodach z niekorzystną termiką, jest duże prawdopodobieństwo, że rośliny będą niewyrównane, co z kolei może powodować znaczne zróżnicowanie faz rozwojowych na plantacji.
Gęstość i głębokość siewu
Odpowiednia gęstość siewu jest zależna od stanowiska glebowego, przewidywanych opadów oraz przeznaczenia uprawy: ziarna, kiszonka, biogaz oraz zdolności adaptacyjnych odmiany. Nasiona należy umieszczać na głębokości 4-6 cm, co zapewnia optymalne warunki dla kiełkowania i wzrostu roślin. Zbyt głęboki siew może opóźnić wschody, natomiast zbyt płytki, w przesuszoną glebę, może uniemożliwić wschody. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt płytki siew na głębokość mniejszą niż 4 cm, narażający rośliny na przymrozki oraz wysokie amplitudy temperatur, które mogą powodować zatrzymanie rozwoju młodych siewek lub w skrajnych sytuacjach ich obumarcie. Wypłycenie siewu powoduje też nieprawidłowy rozwój systemu korzeniowego, co w konsekwencji powoduje spadek tolerancji na warunki stresowe, takie jak susza i wysokie temperatury. Płytko rozwijający się system korzeniowy jest także narażony na uszkodzenia powodowane przez herbicydy.
Odpowiednia zaprawa nasion na trudne sytuacje
W Polsce bardzo dużym problemem w uprawie kukurydzy są ptaki. Potrafią one wybrać duże powierzchnie upraw. Aby chronić nasiona przed ptakami, warto zastosować specjalne zaprawy, które działają odstraszająco, nie szkodząc przy tym środowisku. W takiej sytuacji polecamy nasiona zaprawione dodatkowo zaprawą KORIT 420 FS.
Skuteczny zabieg herbicydowy
Kukurydza nie lubi konkurencji ze strony chwastów. Skuteczna ochrona herbicydowa jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiego plonu. Należy ją przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta oraz dostosować do warunków panujących na polu. Właściwe stosowanie herbicydów zapobiega konkurencji chwastów o składniki odżywcze i wodę, co pozytywnie wpływa na wzrost kukurydzy.
Dobór odmiany
Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy jest kluczowy dla uzyskania wysokiego plonu. Należy brać pod uwagę warunki klimatyczne, rodzaj gleby oraz przeznaczenie uprawy (pasza, przemysł). Warto wybrać odmianę, która sprawdza się w danym regionie. Przeprowadzamy liczne doświadczenia łanowe oraz ścisłe, a wnioski i wyniki z nich płynące zawarte są przy opisach odmian w tym oto katalogu.